obraz w stylu loft

Idealny do nowoczesnego wnętrza obraz w stylu loft

Loftowe wnętrza zyskują na popularności. Dzieje się tak z kilku powodów, można odnaleźć tam dużą elegancję, połączoną z prostotą, sprawia to, że w takich pomieszczeniach urządzonych w stylu loftowym czytaj więcej »

Karnozyna

Karnozyna - najważniejsze aspekty

Karnozyna (beta-alanylo-L-histydyna) jest dipeptydem, nieenzymatycznym zmiataczem wolnych rodników i naturalnym przeciwutleniaczem. Jest szeroko rozpowszechniony w tkankach i występuje w szczególnie czytaj więcej »

Nauka czytania

Elementarz - Nauka czytania w kilku krokach

Pierwsze kroki w nauce czytania nie muszą być trudne. Odpowiednia ilość poświęconego czasu oraz przydatne ćwiczenia sprawią, że już wkrótce maluch będzie w stanie sam przeczytać proste wyrażenia. W p czytaj więcej »

dekoracja wnętrz

Przemiana w mieszkaniu

Nasze mieszkanie niezależnie od metrażu może być zmienione natychmiastowo. Musimy tylko poznać nasze konkretne zapatrywania na estetykę. Wiele osób całkowicie nieświadomie żyje w poczuciu że pomiesz czytaj więcej »

 

Karnozyna - najważniejsze aspekty

karnozyna

Karnozyna (beta-alanylo-L-histydyna) jest dipeptydem, nieenzymatycznym zmiataczem wolnych rodników i naturalnym przeciwutleniaczem. Jest szeroko rozpowszechniony w tkankach i występuje w szczególnie wysokich stężeniach w mięśniach i mózgu. W całym mózgu najważniejszymi komórkami zawierającymi karnozynę są astrocyty i oligodendrocyty. https://karnozyna.com/ Karnozyna została odkryta jako przeciwutleniacz i zmiatacz wolnych rodników dziesięć lat temu, odgrywając rolę w odmładzaniu starzejących się komórek, szczególnie fibroblastów. Na poziomie klinicznym karnozyna może opóźnić upośledzenie wzroku podczas starzenia się, jednocześnie wywierając niezwykły wpływ na zapobieganie i leczenie zaćmy starczej. Jednak ostatnio intrygujące odkrycia wykazały, że zwiększone uwalnianie karnozyny przez astrocyty jest pod kontrolą. Odkrycia te są bardzo ważne, jeśli weźmie się pod uwagę znaczenie dla interakcji neuroimmunologicznych, a jednocześnie dla ochronnej roli samej karnozyny. odgrywa specyficzną rolę w funkcjach mózgu, takich jak na przykład transmisja synaptyczna. Ostatnie odkrycia sugerują, że L-karnozyna jest w stanie hamować agregację peptydu amyloidu i że toksyczne działanie peptydu amyloidowego można zapobiegać lub zmniejszać za pomocą L-karnozyny.

Jeśli carnosine jest neuroprzekaźnikiem lub efektorem w opuszkach węchowych, oczekuje się, że znajdzie miejsca wiązania związane z błoną, receptory, dla niej w tym regionie mózgu. Dokładniej, powinny one być preferencyjnie zlokalizowane w warstwie kłębuszkowej bańki, w której znajdują się domniemane synapsy karnozynergiczne między aferentnymi aksonami węchowymi a dendrytami komórek mitralnych i kępkowych. Postulowano by, że wiązanie L-carnosine miałoby ilościowo niewielkie znaczenie w regionach mózgu lub innych tkankach, w których carnosine jest nieobecna lub występuje w bardzo niskich stężeniach. Te miejsca L-carnosine powinny mieć właściwości biochemiczne podobne do innych receptorów neuroprzekaźników lub hormonów i być wykrywalne in vitro za pomocą technik wiązania radioligandu.

O tym warto pamiętać!

Karnozyna jest dipeptydem zawierającym beta-alaninę i histydynę. Jest powszechnie spotykany w białkach i jest sprzedawany jako ekstrakt zastępujący mięso od 1800 roku. Występuje w znacznych stężeniach w tkankach mięśniowych w wołowinie, indyku, wieprzowinie oraz w niższych stężeniach w kurczaku. Karnozyna bierze udział w szeregu reakcji metabolicznych w organizmie. Przypuszcza się, że ma właściwości antyglikujące, które mogą okazać się korzystne w cukrzycy i zaburzeniach Alzheimera, chociaż dotychczasowe wsparcie badawcze nie wykazało tej korzyści. Może również wywierać działanie przeciwutleniające i wykazano, że hamuje utlenianie lipidów, w tym utlenianie LDL, i może być zmiataczem wolnych rodników. Wydaje się, że ma zdolność buforowania aktywności pH i wydaje się opóźniać zmęczenie mięśni. Stwierdzono jednak, że karnozyna chroni przed reaktywnymi reakcjami tlenowymi, które rozkładają wielonienasycone lipidy do malondialdehydu (MDA), a MDA jest prawdopodobnie zaangażowany w toksyczność komórkową, która może leżeć u podstaw choroby Alzheimera, a także autyzmu. Glutaminian może również regulować neurotransmisję glutaminergiczną, zapobiegając w ten sposób apoptozie komórkowej.

dobra karnozyna

Suplementy karnozyny są ogólnie dostępne w tabletkach w dawkach od 100 do 500 mg. Karnozyna jest łatwo wchłaniana z przewodu żołądkowo-jelitowego i wchodzi do krążenia wrotnego, gdzie jest hydrolizowana do beta-alaniny i histydyny. Niezmetabolizowane porcje wchodzą do krążenia ogólnoustrojowego i są stopniowo transportowane do mięśni i innych tkanek. W tym samym czasie karnozyna jest również hydrolizowana w nerkach i wydalana. Niewiele wiadomo na temat efektów suplementacji karnozyną. Niektórzy stwierdzili, że wysokie dawki aktywują się, ale ogólnie związek jest dobrze tolerowany i nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych. Podobnie, nie ustalono górnych granic spożycia i zgłoszono przedawkowanie. W celu zakupu takiego suplementu warto wejść na stronę internetową: karnozyna.com