obraz w stylu loft

Idealny do nowoczesnego wnętrza obraz w stylu loft

Loftowe wnętrza zyskują na popularności. Dzieje się tak z kilku powodów, można odnaleźć tam dużą elegancję, połączoną z prostotą, sprawia to, że w takich pomieszczeniach urządzonych w stylu loftowym czytaj więcej »

Nauka czytania

Elementarz - Nauka czytania w kilku krokach

Pierwsze kroki w nauce czytania nie muszą być trudne. Odpowiednia ilość poświęconego czasu oraz przydatne ćwiczenia sprawią, że już wkrótce maluch będzie w stanie sam przeczytać proste wyrażenia. W p czytaj więcej »

dekoracja wnętrz

Przemiana w mieszkaniu

Nasze mieszkanie niezależnie od metrażu może być zmienione natychmiastowo. Musimy tylko poznać nasze konkretne zapatrywania na estetykę. Wiele osób całkowicie nieświadomie żyje w poczuciu że pomiesz czytaj więcej »

 

Elementarz - Nauka czytania w kilku krokach

Pierwsze kroki w nauce czytania nie muszą być trudne. Odpowiednia ilość poświęconego czasu oraz przydatne ćwiczenia sprawią, że już wkrótce maluch będzie w stanie sam przeczytać proste wyrażenia. W poznawaniu liter i sylab warto wykorzystać elementarz. Dlaczego?

Czytanie przez naukę sylab

Nauka czytania powinna rozpocząć się od poznania liter i ich brzmienia. Istnieje kilka technik edukacyjnych, a jedną z nich jest metoda sylabowa. Polega ona na nauce czytania przez wymawianie spółgłosek w sylabach, zamiast oddzielnie. Spółgłoski w izolacji brzmią bowiem w inny sposób, niż wspólnie, co w pierwszych doświadczeniach z czytaniem może być mylące. Wybrane elementarze bazują na technice sylabowej, dostarczając ćwiczenia mające na celu zapoznać malucha z brzmieniem słów i w konsekwencji nauczyć go czytać. Książka podzielona na działy tematyczne zawiera ilustracje i teksty, które uatrakcyjniają proces edukacji nawet najmniejszym dzieciom.

Nauka czytania rozpoczyna się od poznania liter i osadzenia ich w sylabach lub wyrazach. Dziecko uczy się wyglądu pisanej i drukowanej litery, a następnie zauważa jej występowanie w poszczególnych wyrażeniach. Elementarz zawiera proste zdania, które oswajają dziecko z brzmieniem określonej litery. Oprócz kolorowych obrazków, wyrażeń i zdań, nauka jest urozmaicana przez rymowanki zawierające duże natężenie określonej litery. Po poznaniu kilku podstawowych liter maluch może przejść do czytania dłuższych tekstów, które w początkowym etapie opracuje z rodzicem, a po czasie będzie w stanie przeczytać samodzielnie.

Zadania utrwalające zdobytą wiedzę

W nauce czytania bardzo ważne jest utrwalanie posiadanych umiejętności. Zadania znajdujące się w elementarzu ułożone zostały tak, aby raz poznane litery i sylaby nie umknęły z pamięci dziecka. Kolejne czytanki zawierają poznane wyrażenia, a podział na sylaby pomaga w płynnym odczytywaniu słów. W ten sposób maluch zapamiętuje na dłużej raz zdobytą wiedzę i jest w stanie z niej skorzystać po przerwie w nauce.

Kiedy rozpocząć naukę czytania u dziecka? Zdania na ten temat są podzielone, a największy wpływ na moment rozpoczęcia nauki powinny mieć chęci samego dziecka. Niekiedy maluch interesuje się literami jeszcze przed pójściem do żłobka i przedszkola. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podsunąć mu wówczas pierwszy elementarz i próbować wspólnie nauczyć się czytać. W niektórych przypadkach umiejętność przychodzi znacznie później i nie powinno się doszukiwać w tym nic złego. Kilkulatki chodzące na zajęcia w przedszkolu z czasem zainteresują się czytaniem i będą chcieli robić to tak samo, jak mama i tata.

Elementarz do nauki czytania z księgarni

Kolorowe elementarze dla dzieci dostępne są na stronie https://bookolika.pl/. Nauka czytania obejmuje poznawanie liter i naukę dźwięku sylab, a ciekawe ćwiczenia pomagają w utrwaleniu zdobytej wiedzy. Elementarz można wykorzystać do nauki w domu, gdzie rodzice pełnić będą rolę nauczycieli. Proste polecenia, powiększona czcionka i kolorowe ilustracje zwiększą przyjemność z nauki i pomogą opanować umiejętność czytania w krótkim czasie.